Agregaty malarskie dzieli się ze względu na sposób zasilania i sposób działania. W przypadku zasilania dostępne są na rynku agregaty spalinowe i elektryczne. Wybór pomiędzy nimi podyktowany jest indywidualnymi preferencjami.
Pod kątem sposobu pracy wyróżnia się dwa rodzaje agregatów malarskich: agregaty tłokowe i agregaty membranowe. Aby zdecydować się na któryś z nich, należy odpowiedzieć na pytanie, w jak dużym stopniu będzie on użytkowany.
Agregat membranowy opiera się na elastycznej membranie, która jest wprawiana w ruch przy użyciu elektromagnesu lub silnika. Agregat membranowy sprawdzi się w użytku domowym. Ze średnim skutkiem poradzi sobie przy większych przedsięwzięciach budowlanych. Do profesjonalnych prac wykończeniowych nada się agregat tłokowy. Rozprowadza on farbę za pomocą tłoków, którymi można sterować przy użyciu komputera.
Wybór agregatu malarskiego uzależniony jest od zakresu prac, do jakich będzie potrzebny. Ważnym czynnikiem jest także jego cena. Jeżeli wiadome jest, że nie będzie on zbyt często wykorzystywanym urządzeniem, warto rozważyć możliwość wypożyczenia agregatu malarskiego.
Na rynku dostępny jest bogaty przekrój agregatów malarskich. Decydując się na zakup, warto zainwestować w urządzenie o dobrej renomie. Marka agregatu ma duże znaczenie nie tylko w przypadku wyboru agregatu potrzebnego do działań na skalę przemysłową. Wybór renomowanej marki przełoży się na długi okres eksploatowania i wysoką jakość wybranego urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele firm produkujących takie urządzenia. Do najpopularniejszych marek zalicza się Graco, Titan, Wagner czy Airlessco. Wszystkie te firmy w swojej ofercie posiadają zarówno agregaty tłokowe, jak i agregaty membranowe.