Agregaty do izolacji

Agregaty do izolacji to niskociśnieniowe urządzenia przystosowane do szybkiej aplikacji materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna, wata celulozowa czy materiał konopny. Agregaty tego typu mogą być wykorzystywane do natrysku izolacji na bazie materiałów suchych. Wysoka wydajność pracy, łatwość montażu i obsługi to atuty, które sprawiają, że agregaty do izolacji są często wykorzystywane podczas realizacji inwestycji budowlanych. W asortymencie firmy Pagat znajdują się urządzenia o szerokim zastosowaniu w budownictwie mieszkalnym i przemysłowym.

Przy jakich pracach wykorzystuje się agregaty do wdmuchiwania celulozy i wełny?

Rosnące ceny materiałów budowlanych oraz dość długi czas przygotowania obiektów murowanych doprowadziły do wzrostu popularności drewnianych konstrukcji szkieletowych wśród polskich inwestorów. Są one prefabrykowane, a ich montaż na posesji trwa krótko. Istotną kwestią w tym wypadku jest izolacja akustyczna i termiczna ścian, które tworzone są z płyt gipsowo-kartonowych przytwierdzanych do stelaża z naturalnego surowca. W takim wypadku stosuje się ich wypełnianie odpowiednim materiałem – służą do tego właśnie agregaty do wdmuchiwania celulozy i wełny.

Za pomocą tego typu specjalistycznych urządzeń przygotowuje się zatem warstwę chroniącą przed utratą ciepła i zapewniającą optymalne wyciszenie wnętrz. To także świetne rozwiązanie w kontekście termoizolacji podłóg oraz stropów, np. w domach parterowych. Metodę wdmuchiwania celulozy i wełny za pomocą agregatów stosuje się ponadto w kontekście docieplania poddaszy użytkowych. Modernizacja dachu jest dzięki temu bardzo prosta i znacząco ogranicza koszty całego przedsięwzięcia, eliminując konieczność demontażu pokrycia w celu nałożenia wspomnianych materiałów izolacyjnych.

Wdmuchiwanie wełny czy układanie jej w płytach – co jest lepszym rozwiązaniem?

Podobnie jak popularny styropian, również wełna mineralna dostępna jest w charakterystycznych płytach do nakładania na elewację budynków. W niektórych przypadkach taka jej postać utrudnia lub uniemożliwia montaż – dzieje się tak np. przy wspomnianych prefabrykowanych konstrukcjach szkieletowych z drewna lub stali. Urządzenia do wdmuchiwania celulozy lub innych materiałów w formie gęstej masy, która twardnieje po określonym czasie, gwarantując bardzo dokładną termoizolację, jest w opisywanej sytuacji lepszym rozwiązaniem.

Poprzez wykorzystanie tego sposobu wykonawca unika czasochłonnego docinania płyt wełny, co nierzadko jest kłopotliwe i powoduje straty – np. przy nieprawidłowej obróbce. Agregaty zapobiegają takim przypadkom, ale należy pamiętać, że stosowanie tych urządzeń możliwe jest wtedy, gdy jedną przegrodę od drugiej oddziela szczelina powietrzna o określonej szerokości.

Czy wdmuchiwanie celulozy lub wełny zapewnia skuteczną izolację budynku?

Podstawową kwestią w kontekście dobierania materiałów termoizolacyjnych jest dopasowanie ich parametrów do pożądanych rezultatów w zakresie zatrzymywania ciepła oraz ograniczania przenikania hałasów do wnętrz budynku. Wdmuchiwanie celulozy lub wełny za pomocą opisywanych urządzeń mających postać specjalistycznych agregatów to przede wszystkim bardzo dokładne wypełnianie przestrzeni np. pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi.

Szczeliny powietrzne zostają w całości uzupełnione gęstą masą, co po jej utwardzeniu eliminuje możliwość powstania tzw. mostków termicznych. Wpływa to pozytywnie na właściwości izolacyjne, jakie zapewnia dodatkowa warstwa materiału znajdującego się wewnątrz ścian, stropów, podłóg czy dachów.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3