Zasady malowania konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe są powszechnie wykorzystywane w przemyśle oraz budownictwie. Są one często podstawą hal produkcyjnych i magazynowych, chłodni, sortowni czy sklepów. Stal stosowana jest też w budownictwie mieszkaniowym. Jest lekka i wytrzymała. Jednak wymaga właściwej konserwacji i malowania, by mogła służyć długo i gwarantować bezpieczeństwo.

Wszystkie rodzaje konstrukcji stalowych, czy to szkieletowo-prętowe, czy powierzchniowe potrzebują odpowiedniego malowania, by chroniło je przed korozją. Błędy i niedopatrzenia związane z malowaniem konstrukcji stalowych można zauważyć na każdym kroku i to niezależnie od tego, czy mówimy o dużych konstrukcjach np. wielkopowierzchniowych halach, czy małych inwestycjach jak niewielkie magazyny, czy nawet tak niewielkich, jak słupki i balustrady.

Dlaczego należy zadbać o odpowiednie malowanie?

Tak, jak powiedzieliśmy na początku tekstu, malowanie konstrukcji stalowych ma przede wszystkim zabezpieczyć je przed korozją. Jednak nie bez znaczenia pozostaje aspekt estetyczny. By osiągnąć oba te efekty, należy zapoznać się z podstawowymi zasadami malowania konstrukcji stalowych.
Na początku należy przeanalizować warunki eksploatacji danej konstrukcji i stopień jej korozyjności. Przed rozpoczęciem malowania konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Oczyszczenie stali z kurzu i odchodzących kawałków rdzy. Najlepiej dokonać tego stosując obróbkę strumieniowo-ścierną. Do malowania konstrukcji stalowej w celu zabezpieczenia przed korozją używane są głównie farby akrylowe, alkidowe, poliuretanowe i epoksydowe. Jeśli malowana jest duża powierzchnia, dobrze będzie, gdy skorzystamy z metody natryskowej. W metodzie tej farba jest pod wysokim ciśnieniem rozpylana za pomocą pistoletu natryskowego. Do malowania większych powierzchni używa się agregatów malarskich, dzięki którym można w stosunkowo krótkim czasie pokryć farbą dużą konstrukcję.

Pamiętajmy, że odpowiednio zabezpieczona poprzez malowanie konstrukcja stalowa jest gwarancją bezpieczeństwa.