Agregaty tynkarskie do mechanicznego tynkowania budynków coraz częściej stają się obowiązkowym wyposażeniem ekip budowlanych i remontowych. Przeważnie są one maszynami bardzo wytrzymałymi, niesprawiającymi problemów. Specjaliści twierdzą, że wystarczy używać ich zgodnie z zaleceniami producenta, by uniknąć kosztów serwisowania i napraw. Co warto wiedzieć o tych maszynach? Od czego zależy ich wytrzymałość? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Przed użyciem agregatu podłącza się go do zasilania i sieci wodnej. Do kosza zasypowego agregatu pracownik wsypuje suchą mieszankę, którą podajnik przekazuje do komory mieszarki. Do komory agregat pobiera również wodę, po czym dokładnie miesza oba składniki. Pompa ślimakowa tłoczy zaprawę do węża tłocznego zakończonego pistoletem natryskowym. Do pistoletu wtłaczane jest powietrze, które wyrzuca zaprawę na ścianę. Strumień powietrza może być dowolnie regulowany przez osobę używającą agregatu.
Aby agregat posłużył danej ekipie jak najdłużej, kluczowe jest uważne przygotowanie go do pracy. Należy upewnić się, że wszystkie elementy są poprawnie ze sobą połączone, a maszyna pobiera prąd i wodę. Przed pracą należy odpowietrzyć wąż do wody i układ wodny. Agregaty tynkarskie mają oznaczenia obrotów silników – jeśli obracają się one niezgodnie z nimi, konieczna jest zmiana pozycji wyłącznika głównego i zabezpieczenie go ogranicznikiem. Po przeprowadzeniu tynkowania, odcięciu dopływu mieszanki i zamknięciu zaworu powietrza, należy ustawić wyłączniki na pozycję zero.
Najwięcej awarii agregatów tynkarskich spowodowanych jest błędem człowieka. Niestety dość często zdarza się, że ekipy budowlane nie czyszczą agregatów po skończonej pracy, lub robią to bardzo niedokładnie. To może przełożyć się na jakość kolejnego zlecenia, ale też na żywotność samej maszyny. Na wytrzymałość agregatu wpływa też niecierpliwość pracowników. Gdy agregat działa wolniej, lub nie działa tak, jak powinien, często pracownicy wciskają nerwowo kolejne przyciski, przez co jeszcze bardziej rozregulowują maszynę. To może skończyć się koniecznością wezwania serwisu, gdyż agregat całkowicie odmówi pracy. Zazwyczaj wtedy, gdy specjalista starannie wyreguluje maszynę, ta znów zaczyna działać bez problemu. Raz na jakiś czas agregat powinien trafić do specjalistycznego serwisu na konserwację, co znacząco przedłuży jego wytrzymałość.