Szybkie, a także gwarantujące trwałość powłoki oraz jej wysoką jakość malowanie ścian i sufitów wymaga zastosowania agregatu do malowania hydrodynamicznego. Urządzenie tego rodzaju sprawdzi się wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi wykańczanie większych powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że dla uzyskania oczekiwanego efektu niezbędne będzie użycie właściwie dobranych części do agregatów malarskich, w tym przede wszystkim dobrego jakościowo pistoletu oraz prawidłowo wybranej dyszy. Przekonajmy się, jakie cechy należy brać pod uwagę.
W malowaniu agregatem hydrodynamicznym liczy się zarówno ciśnienie, pod jakim podawana jest farba, jak i kształt nadawany jej strumieniowi przez zamontowaną w pistolecie dyszę. Dla zoptymalizowania procesu malowania konieczne będzie dobranie jej podstawowych parametrów, a więc szerokości powstającego pasa, który jest uzależniony od kąta dyszy oraz ilości podawanej farby, a zatem średnicy otworu dyszy. Mały kąt wiąże się z małą szerokością pasa, duży kąt oznacza, iż będzie ona większa, a zatem do pomalowania powierzchni potrzebna będzie mniejsza liczba przejść. Warto pamiętać, że optymalne poziomy obu wielkości zależą też od rodzaju farby i jej właściwości. Im większa średnica dyszy, tym gęściejszej farby można użyć, zwracając jednocześnie uwagę na możliwości zamontowanej w urządzeniu pompy.
Dysze do malowania hydrodynamicznego są oznaczone składającymi się z trzech cyfr kodami. Pierwsza z nich jest odzwierciedleniem kąta dyszy, będąc wielokrotnością 10°, tj. dysza, której pierwsza cyfra kodu to 2 ma kąt 20°. Dwie kolejne pokazują, jaka jest średnica dyszy. Warto pamiętać, że zestawiając rozmaite połączenia obu parametrów, otrzymamy różną szerokość pasa farby i jego grubość.