Rodzaje agregatów tynkarskich

Prace wykończeniowe pochłaniają zazwyczaj dużo czasu i są wymagające, dlatego wykonujący je fachowcy szukają różnych rozwiązań technologicznych, które usprawniłyby i przyspieszyły ich realizację. Jednym z urządzeń, które znacznie ułatwiają ich wykonywanie, są agregaty przeznaczone do różnych zadań. Wyróżniamy agregaty malarskie, szpachlarskie i tynkarskie. Nasza firma oferuje wynajem takich maszyn, dzięki czemu specjaliści nie muszą inwestować pieniędzy w ich zakup. Dzięki zastosowaniu agregatów tynkarskich nakładane tynki wyróżniają się idealnie gładką powierzchnią oraz dużą dokładnością, a ich nakładanie odbywa się szybko i bezproblemowo.

Do czego służą i jak działają agregaty tynkarskie?

Agregaty tynkarskie to urządzenia przeznaczone do natryskowego nakładania tynków na wybrane płaszczyzny. Nadają się do nakładania tynków gipsowych, cementowych i cementowo-wapiennych. Można ich używać także do rozprowadzania zapraw klejących oraz płynnych jastrychów. Są to urządzenia zasilane prądem, które do przygotowywania tynków wykorzystują układy pneumatyczno-elektryczne. Aby mogły wykonywać swoją pracę, wymagają podłączenia do sieci wodnej. Dzięki temu mogą przygotowywać mieszanki służące do tynkowania. Urządzenia te robią to automatycznie. Bez pomocy ludzkich rąk mieszają suchą zaprawę z wodą, a później przygotowaną w ten sposób mieszankę tłoczą do węża. Pracownik może zaczynać szybką i sprawną aplikację mieszanki tynkarskiej przy pomocy pistoletu, który można precyzyjnie nakierowywać na wybrane miejsca.

Jakie są największe zalety stosowania agregatów tynkarskich?

Największą zaletą wykorzystywania agregatów tynkarskich jest niewątpliwie znaczące skrócenie czasu pracy. Szybsze tempo pracy przekłada się na oszczędności dla firmy, gdyż prace realizowane są terminowo, a do wykonania zleconego zadania nie ma konieczności zatrudniania tak wielu pracowników, jak to jest w przypadku ręcznego nakładania tynków. Tynki przygotowywane przy ich użyciu nazywamy tynkami maszynowymi. Wyróżniają się one wysoką jakością, gdyż agregaty przyczyniają się do prawidłowego i precyzyjnego nakładania tynków na powierzchnie ścian. Kolejną korzyścią wynikającą ze stosowania agregatów tynkarskich jest duża wydajność w przygotowywaniu zaprawy tynkarskiej. Podczas jednego dnia pracy można wykonać nawet do 100 metrów kwadratowych tynku!

Jakie są rodzaje agregatów tynkarskich?

Wyróżniamy różne rodzaje agregatów tynkarskich. Możemy podzielić je ze względu na typ sterowania – na agregaty automatyczne (same przygotowują zaprawę tynkarską) i manualne (nie mają własnych mieszadeł, przez co pracownicy muszą ręcznie rozrobić zaprawę, zanim wleją ją do zbiornika maszyny). Agregaty automatyczne zmniejszają do minimum udział człowieka w procesie tynkowania, dzięki czemu najbardziej wpływają na efektywność przeprowadzanych prac.

Maszyny te można również podzielić ze względu na rodzaj obsługiwanych zapraw. Wyróżniamy modele służące do rozrabiania i nakładania: mieszanek przygotowawczych, mieszanek sklepowych, wylewek samopoziomujących, zapraw wapienno-cementowych, zapraw gipsowych, powłok wykończeniowych, tynków strukturalnych, tynków elewacyjnych, klejów i szpachli mineralnych. Większość agregatów jest uniwersalnych, mogą więc obsługiwać wiele typów materiałów.