Agregaty tynkarskie to sprzęty skomplikowane w obsłudze. Tylko odpowiednio przeszkolony fachowiec jest w stanie wykorzystać pełnię ich możliwości. Szkolenia z agregatów tynkarskich przyjmują formę kilkudziesięciogodzinnych ćwiczeń i wykładów, w trakcie których kursant zdobywa wiedzę teoretyczną z zakresu budowy i obsługi urządzenia, a także obowiązujących przepisów BHP. Kilkanaście godzin jest też przeznaczonych na zajęcia praktyczne.
Pora na egzamin
Podsumowanie szkolenia stanowi egzamin końcowy. Odbywa się on przed ustaloną komisją. Osoba egzaminowana musi udowodnić swoje umiejętności w zakresie obsługi agregatu, opanowania podstaw elektrotechniki i technologii robót. Pomyślne zaliczenie teorii i praktyki skutkuje uzyskaniem wpisu w tzw. książce operatora. Pełni ona funkcję dokumentu, poświadczającego uzyskane uprawnienia.
Uprawnienia – czy konieczne?
Uprawnienia uzyskane w wyniku egzaminu obowiązują dożywotnio. Oznacza to, że nie muszą być w żaden sposób odnawiane. Mimo to, nie wszyscy fachowcy decydują się na udział w szkoleniu. O weryfikację uprawnień niezwykle trudno. Większość klientów nie zdaje sobie zresztą sprawy, że fachowiec powinien się takowymi uprawnieniami legitymować. W efekcie, na rynku znajdujemy spore grono ,,specjalistów”, którzy nie znają się na swoim warsztacie. Ich praca pozostawia sporo do życzenia, a tynk nie spełnia podstawowych norm jakościowych. Często też dochodzi do wypadków, wynikających z nieznajomości przepisów BHP.
Ufaj sprawdzonym firmom
Jeśli planujesz zatrudnić ekipę tynkarską, sprawdź czy masz do czynienia z przeszkolonymi osobami. Tylko w ten sposób unikniesz nieprzyjemności związanych z pracami budowlanymi. Sprawdzone firmy wykończą Twoje wnętrza sprawnie i fachowo, korzystając z dobrego zaplecza sprzętowego i wiedzy. Bo wiedza to podstawa.