Na co zwrócić uwagę przy wyborze agregatu malarskiego?

Malowanie należy do najchętniej wybieranych sposobów wykańczania powierzchni pokrytych tynkiem. Korzystając z farb o dopasowanych do charakteru pomieszczenia i jego planowanej aranżacji dekoruje się ściany i sufity, sprawiając, że zyskują one na atrakcyjności, a przy tym stają się odporniejsze na ścieranie oraz zabrudzenia. Ponieważ w przypadku wnętrz o większej kubaturze tradycyjne metody malowania okazują się zbyt czasochłonne, powszechnie korzysta się z agregatów malarskich. Najczęściej kupują je firmy specjalizujące się w wykończeniach obiektów, ponieważ pozwala to na znaczne skrócenie czasu usługi i daje możliwość obniżenia jej ceny. Przekonajmy się, na jakiej zasadzie działają te urządzenia i sprawdźmy, jakie ich parametry mają największe znaczenie.

Jak działa agregat malarski?

Agregat malarski to urządzenie pozwalające na malowanie metodą hydrodynamiczną. Polega ona na tym, że farba nie jest mieszana ze sprężonym powietrzem, a podawana przez wytworzenie wysokiego ciśnienia i rozpraszanie jej z użyciem odpowiednio wyprofilowanej dyszy. Sprawia to, że strumień dokładnie pokrywa malowaną powierzchnię, a grubość tworzonej warstwy jest jednolita. Jest to możliwe za sprawą sprawnie pracującej pompy membranowej oraz dysz o właściwie dopasowanej geometrii.

Jakie cechy agregatu malarskiego są najważniejsze?

Charakterystyka agregatu powinna zależeć od jego przeznaczenia i rodzaju obsługiwanych zleceń. Do najważniejszych cech urządzenia będzie należała wielkość zbiornika na farbę, uzyskiwana wydajność (przepływ), poziom wytwarzanego ciśnienia, a także łatwość czyszczenia i konserwacji. Ważna będzie też mobilność i masa sprzętu oraz długość okresu gwarancyjnego, a także dostępność serwisu. Istotny jest również rodzaj i moc silnika oraz wytrzymałość pompy.