Wykonywanie otworów to jedna z podstawowych operacji koniecznych podczas robót budowlanych, a zwłaszcza remontów, a także prac przy wykańczaniu wnętrz od montowania oświetlenia po wieszanie dekoracji ściennych. Będzie także niezbędne przy rozmaitych naprawach maszyn i urządzeń, a także przy przygotowywaniu różnych elementów zrobionych z drewna, metalu bądź tworzywa sztucznego, pozwalając na osadzenie elementów złącznych i mocowanie poszczególnych części. Ponieważ wiertarki często są poddawane znacznym obciążeniom i pracują przy wysokim zapyleniu, co jakiś czas warto pomyśleć o przeglądzie i oddaniu sprzętu do wyspecjalizowanego serwisu elektronarzędzi. W Szczecinie usługami tego rodzaju zajmuje się firma Pagat, obsługująca też agregaty malarskie i tynkarskie. Przekonajmy się, jak wygląda serwisowanie wiertarek i kiedy należy się na nie zdecydować.
Podstawowym zabiegiem podczas serwisowania wiertarki będzie dokładne oczyszczenie jej podstawowych elementów. Najważniejsze okaże się zadbanie o silnik elektryczny, w którym zbyt duża ilość zanieczyszczeń może spowodować zawieszenie się szczotek i w efekcie spalenie uzwojenia. Wśród zabiegów, które mogą być konieczne, znajduje się najczęściej wymiana szczotek, naprawa komutatora, a także założenie nowych łożysk. Znacznie rzadziej zdarzają się problemy z włącznikami. Warto pamiętać, że każdy sprzęt oddany do serwisu zostanie dokładnie sprawdzony, a w razie wykrycia usterki klient otrzyma propozycję zastąpienia wadliwego elementu nowym.
Każde elektronarzędzie ma określoną żywotność. Częstotliwość wykonywania przeglądów serwisowych jest więc uzależniona od tego, jak intensywnie użytkownik wykorzystuje sprzęt. Istotne okażą się też warunki, w jakich ma to miejsce. Jeżeli wiertarka jest często włączana tam, gdzie występuje znaczne zapylenie np. podczas robót budowlanych czy prac stolarskich, urządzenie powinno być poddawane okresowemu sprawdzaniu z większą regularnością.