Jakie koszty trzeba ponieść przy zakupie agregatu tynkarskiego?

Skuteczne zabezpieczenie murów zewnętrznych przed działaniem czynników atmosferycznych, zabrudzeniami oraz korozją biologiczną, a także uzyskanie atrakcyjnego wyglądu elewacji w większości przypadków wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju tynku. Taki sposób wykańczania powierzchni ścian jest wykorzystywany z reguły również we wnętrzach, gdzie tynkiem pokrywa się także sufity. Tradycyjne ręczne narzucanie masy jest czasochłonne i nieefektywne, dlatego przy większych inwestycjach szeroko korzysta się z agregatów tynkarskich. Przekonajmy się, jak działają te urządzenia oraz sprawdźmy, na jaki wydatek należy się przygotować przy ich zakupie.

Czym charakteryzują się agregaty tynkarskie?

Agregat tynkarski to urządzenie, które pozwala na korzystanie z tynków maszynowych w postaci suchej mieszanki albo gotowej masy. Dzięki zastosowaniu pompy ślimakowej może podawać tynk do pistoletu natryskowego, z którego trafia on bezpośrednio na podłoże. Korzystanie z agregatu oznacza oszczędność czasu ze względu na zautomatyzowany proces mieszania składników, a także pozytywnie wpływa na jakość, z uwagi na odpowiedni dobór parametrów mieszania oraz dopływ właściwej ilości wody. Wydajność ekipy posługującej się urządzeniem tego rodzaju dalece przewyższa możliwości klasycznego narzucania, umożliwiając jednocześnie redukcję liczby pracowników. W zależności od rodzaju sprzętu agregatem można nakładać również inne rodzaje materiału.

Ile trzeba zapłacić za agregat tynkarski?

Agregaty tynkarskie są wytwarzane przez wielu producentów, jednak największe zainteresowanie wzbudzają firmy o najlepszej renomie. Nabywcy cenią sobie przede wszystkim bezawaryjne działanie, prostą obsługę i konserwację, a także możliwości urządzenia co do korzystania z różnych materiałów. Istotna jest zwykle pojemność zbiornika, możliwość używania silomatu lub silosu, jak również odległość podawania. Ceny sprzętu zależą od jego marki oraz parametrów technicznych, rozpoczynając się przy najprostszych modelach już od kilkunastu tysięcy. Sprzęt najbardziej skomplikowany może być nawet dwu- lub trzykrotnie droższy.