Jaki agregat malarski będzie odpowiedni dla amatora?

Malowanie jest najczęściej stosowanym sposobem wykańczania otynkowanych ścian i sufitów, pozwalając na uzyskanie odpowiedniego koloru oraz zabezpieczenie powierzchni przed osadzaniem się zabrudzeń i ścieraniem. Precyzyjne pokrywanie farbą dużych powierzchni może jednak być czasochłonne i wymaga wprawy. W przypadku firm zajmujących się profesjonalnie wykonywaniem powłok malarskich powszechnie jest więc korzystanie z agregatów malarskich. Daje to możliwość ograniczenia kosztu prowadzonych prac, a także gwarantuje o lepszą wydajność. Przekonajmy się, jak działają agregaty i zobaczmy, czy mogą je stosować amatorzy.

Agregaty malarskie i ich charakterystyka

Profesjonalne agregaty malarskie dają możliwość nanoszenia farby metodą hydrodynamiczną, tj. z zastosowaniem wysokiego ciśnienia i specjalnej dyszy rozpraszającej strumień. Pozwala to na uzyskanie powłoki o jednolitej grubości i równomierne podawanie farby na całym malowanym obszarze. W urządzeniach tego typu montowane są pompy membranowe, w których elementy ruchome nie mają kontaktu z cieczą, co przekłada się na trwałość podzespołów. Za wielkość strumienia farby odpowiadają różne średnice dysz, dobierane w zależności od specyfiki pokrywanej powierzchni. Agregaty malarskie to urządzenia wyposażone w zapewniające napęd pompy silniki elektryczne. Mogą być przemieszczane dzięki podwoziu wyposażonemu w kółka oraz podpórki gwarantujące stabilność. Ze względu na swoją cenę – najtańsze modele kosztują około kilku tysięcy złotych, a najdroższe kilkadziesiąt – nie są one właściwie kupowane przez amatorów. Jest to spowodowane także tym, że ich prawidłowa obsługa wymaga wprawy i doświadczenia.

Amatorskie malowanie ścian – jak to zrobić?

Agregaty malarskie są dość rzadko wykorzystywane do malowania poszczególnych mieszkań, choć zdarza się, że używają ich ekipy wykańczające większe budynki jednorodzinne. Osobom, które chcą samodzielnie pomalować pomieszczenie, pozostaje zakup urządzeń, które tylko potocznie określa się „agregatami malarskimi”. Sprzęt ten wykorzystuje jednak do podawania farby sprężone powietrze, co powoduje, że nie osiąga on jakości oferowanej przez rozwiązania profesjonalne. Może to jednak okazać się szybsze niż malowanie przy pomocy wałka lub pędzla.