Jak poradzić sobie z drobnymi usterkami agregatów?

Korzystanie ze specjalistycznego sprzętu pozwala na znaczne usprawnienie większości prac przez skrócenie czasu potrzebnego do ich wykonania, a także uzyskanie wysokiej jakości. W przypadku malowania, tynkowania czy szpachlowania dużych powierzchni użycie właściwych urządzeń jest standardem. Trzeba jednak pamiętać, że prawidłowa obsługa sprzętu, to nie tylko sprawne operowanie nim podczas pracy, ale także radzenie sobie z bieżącą konserwacją i usuwaniem drobnych usterek. Choć istnieją firmy oferujące naprawę agregatów malarskich, tynkarskich i szpachlarskich, przy niewielkich problemach będzie to nieopłacalne oraz kłopotliwe. Przekonajmy się, jak eksploatować agregat i jak radzić sobie z problemami.

W jaki sposób dbać o agregat malarski, tynkarski czy szpachlarski?

Sposobem na wyeliminowanie drobnych usterek oraz wydłużenie żywotności urządzenia jest jego właściwa obsługa. Do podstawowych zadań podczas korzystania ze sprzętu należy jego prawidłowe czyszczenie po użyciu. W grę wchodzi przede wszystkim zadbanie o stan mieszarki przez wyjęcie mieszaka i usunięcie z niego śladów materiału, a także układu tłocznego za sprawą piłeczki, a także pistoletu oraz dyszy powietrznej. Istotne okaże się usunięcie wody z układu i jego przedmuchanie. Wśród elementów, którym także należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi, znajdują się wstępny siatkowy filtr wody, a także filtr kątowy oraz filtr regulatora ciśnienia.

Jakie czynności serwisowe można wykonywać samodzielnie?

Wśród czynności, które może przeprowadzić osoba odpowiedzialna za obsługę i konserwację agregatu będzie wymiana podzespołów roboczych pompy, a więc rotora i statora. Należy też dbać o poziom oleju w sprężarce oraz jego okresową wymianę. Konieczne co jakiś czas okaże się również przedmuchanie filtra powietrza.