Jak poprawnie nakładać gładź szpachlową?

Modne obecnie trendy przy aranżowaniu wnętrza pomieszczeń użytkowych i mieszkalnych sprawiają, że w przypadku większości prac wykończeniowych powierzchnia ścian i sufitów jest przygotowywana z wykorzystaniem gładzi szpachlowej. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie jednolitej warstwy, którą łatwo da się pomalować, a osiągnięta w ten sposób faktura gwarantuje doskonałe odbijanie światła, co korzystnie wpływa na to jak prezentuje się wnętrze. W przypadku budynków o większej kubaturze realizacja prac tego typu wymaga jednak skorzystania z urządzeń zapewniających maksymalną wydajność przy wysokiej jakości osiąganych efektów. Ekipy zajmujące się zleceniami takiego rodzaju chętnie decydują się więc na użycie nowoczesnych agregatów tynkarskich. Przekonajmy się, co można dzięki nim zyskać.

Co trzeba wiedzieć o gładziach?

Gładzie mogą być stosowane na ścianach i sufitach, a także na rozmaitych elementach zabudów. Są one dostępne w kilku odmianach. Największą popularnością cieszą się klasyczne gładzie gipsowe, cechujące się niezwykle intensywną bielą. Poza nimi stosuje się też gładzie wapienne, zapewniające doskonałą gładkość oraz gładzie cementowe o chropowatej fakturze czy gładzie polimerowe o uniwersalnym charakterze. W przypadku gładzi gipsowych trzeba pamiętać, że nie nadają się one do stosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, należy więc unikać ich użycia w łazienkach, pralniach czy kuchniach. Ich zaletą jest jednak odporność na działanie pleśni oraz dobra paroprzepuszczalność.

Jak nakłada się gładzie gipsowe?

Układanie gładzi gipsowych wymaga tworzenia warstwy o niewielkiej grubości, w przeciwnym razie materiał może pękać. Przed aplikacją gładzi powierzchnię należy zagruntować, a później podawać ją z odpowiedniej odległości wynoszącej ok. 1 metra, pasami w górę i w dół. Następnie materiał rozprowadza się w poziomie. Po wyschnięciu szpachli może być konieczne szlifowanie, a po pozbyciu się pyłu po zagruntowaniu ściany lub sufity mogą zostać pomalowane.