Jak nauczyć się malować agregatem?

Właściwe wykończenie wnętrza pozwala na uzyskanie, zamierzonych przez architekta budynku efektów wizualnych. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest tynkowanie ścian oraz ich malowanie. Daje to możliwość dopasowania odpowiedniego koloru do zaplanowanego wystroju, a także nie wymaga ponoszenia znacznych wydatków na zastosowane materiały.

W przypadku obiektów o większej kubaturze do nałożenia warstwy farby najczęściej wykorzystywane jest malowanie hydrodynamiczne, wymagające użycia specjalnego sprzętu. Jego przygotowanie do pracy oraz obsługa wymagają wprawy, oraz fachowej wiedzy, dlatego organizowane są specjalne szkolenia z malowania agregatem adresowane do członków ekip wykończeniowych. Przekonajmy się, na jakiej zasadzie działają takie urządzenia i sprawdźmy, co można dzięki nim zyskać.

Na czym polega malowanie natryskowe?

Malowanie natryskowe jest najczęściej wykonywane dzięki metodzie hydrodynamicznej. Używane w niej farba jest podawana strumieniem powstającym pod ciśnieniem, które jest wytwarzane przez pompę membranową albo tłokową wykorzystywanego agregatu malarskiego. Nie miesza się jej jednak z powietrzem, dzięki czemu powstająca powłoka zyskuje lepszą jakość. Takie rozwiązanie znacząco zmniejsza ryzyko powstawania zacieków i nierównomiernego rozkładu farby. Za rozprowadzanie materiału odpowiadają pistolety z dołączonymi do nich dyszami o średnicy i geometrii dopasowanej do gęstości farby, rodzaju malowanej powierzchni oraz rodzaju efektów, jakie mają być finalnie uzyskane. Dopasowanie wszystkich zmiennych mających wpływ na proces malowania jest dość skomplikowane, stąd osoby chcące się wprawnie posługiwać agregatami powinny ukończyć kurs ich obsługi.

Co daje malowanie natryskowe?

Podstawową korzyścią z używania agregatu malarskiego jest skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie prac. Dzięki malowaniu natryskowemu można uzyskać wysoką jakość i równomierną grubość nakładanej powłoki. Znacznie zmniejsza się też zużycie farby oraz ilość powstających zabrudzeń.