Ile kosztuje agregat do malowania?

Prace przy ręcznym malowaniu dużych powierzchni są zwykle długotrwałe i nieekonomiczne. Przyspieszenie tempa robót jest w takiej sytuacji możliwe tylko przy zwiększeniu obsady, co z kolei odbija się na kosztach usługi. Sposobem na podniesienie efektywności przy jednoczesnym wzroście opłacalności jest korzystanie z agregatu malarskiego. Urządzenia tego typu są wyposażone w pompy, które podają farbę pod ciśnieniem, co znacznie skraca czas realizacji przy poprawie jakości i redukcji zużycia materiału. Sprawdźmy, co jest ważne przy zakupie agregatów oraz zobaczmy, jakie konstrukcje są najlepsze i ile kosztują.

Co daje użycie agregatu malarskiego?

Agregaty malarskie pozwalają na korzystanie z zalet malowania metodą hydrodynamiczną, przy której cząsteczki farby uzyskują potrzebną energię kinetyczną, ich kontakt z podłożem nie jest jednak zakłócany przez strumień sprężonego powietrza, co zapobiega powstawaniu zacieków i daje możliwość równomiernego pokrywania powierzchni. Urządzenia tego rodzaju są też niezastąpione w przypadku pomieszczeń z dużymi powierzchniami, ponieważ znacząco skracają czas pracy. Mają jednak także swoje ograniczenia, wiążące się z koniecznością starannego czyszczenia po każdym użyciu.

Co jest ważne przy wyborze agregatu malarskiego?

Sercem każdego agregatu malarskiego jest jego pompa, której wydajność, awaryjność oraz kultura pracy przesądza o możliwości uzyskania odpowiednich efektów. Do wyboru są pompy membranowe, w których farba nie ma kontaktu z elementami ruchomymi, a także pompy tłokowe o konstrukcji tradycyjnej. Ważna jest także pojemność zbiornika, uzyskiwany poziom przepływu oraz sposób czyszczenia całości, mający duże znaczenie dla komfortu i szybkości obsługi. W większych modelach można też liczyć na kółka ułatwiające transport.

Jakie agregaty warto kupić i jak kształtują się ceny?

Dobór agregatu zależy od tego, jak duże powierzchnie będzie obsługiwał. Ważny będzie też fakt przystosowania urządzenia do najczęściej wykorzystywanych rodzajów farb oraz możliwości dodatkowe np. podawania masy szpachlowej bądź zabezpieczeń przeciwogniowych i antykorozyjnych. Jeżeli chodzi o ceny, to zaczynają się one od kilku tysięcy za urządzenie przenośne, po kilkadziesiąt tysięcy za duże agregaty z pompami o wysokiej wydajności z podwoziem kołowym.