Dlaczego należy systematycznie serwisować agregaty malarskie?

Malowanie jest pracochłonne, przy dużych powierzchniach najlepszym rozwiązaniem jest więc wykorzystanie odpowiedniego urządzenia, które skróci czas potrzebny na jego ukończenie. Używane agregaty malarskie muszą być jednak właściwie serwisowane, w przeciwnym razie szybko mogą ulec kłopotliwej awarii, wiążącej się z ryzykiem niewywiązania się z zawartej umowy a nierzadko również z koniecznością zakupu części zamiennych. Przekonajmy się, jakie podzespoły mają szczególne znaczenie dla bezawaryjnej pracy urządzeń tego rodzaju i sprawdźmy, na co należy zwracać uwagę podczas ich eksploatacji i konserwacji.

Na czym polega korzystanie z agregatu malarskiego?

Agregat malarski to sprzęt, który pozwala na nanoszenie farby na dużą powierzchnię w stosunkowo krótkim czasie. Jest ona pobierana ze zbiornika, a następnie podawana przez elastyczny wąż do pistoletu natryskowego, Dzięki prawidłowemu doborowi dyszy farba może być natryskiwana na różnym obszarze za sprawą regulacji wielkości strumienia. Praca całości jest możliwa w wyniku działania zainstalowanej pompy membranowej, która wymusza przepływ cieczy oraz wytwarza odpowiednie ciśnienie gwarantujące, że dotrze do malowanej powierzchni i pokryje ją warstwą o właściwej grubości. W agregatach malarskich nie wykorzystuje się sprężonego powietrza tak, jak w ich tańszych odpowiednikach, co przekłada się na możliwość malowania hydrodynamicznego, a więc takiego, przy którym farba rozkłada się na powierzchni równomiernie i nie tworzy zacieków.

Jak dbać o agregat malarski?

Zachowanie agregatu malarskiego we właściwym stanie wymaga jego odpowiedniego serwisowania. Jest to konieczne z uwagi na ryzyko zasychania farby wewnątrz urządzenia – w przewodach, dyszy czy samej pompie lub zbiorniku. Po zakończeniu cyklu roboczego wszystkie elementy mające kontakt z farbą muszą być więc starannie wypłukane i zabezpieczone. Bez przestrzegania tej zasady szybko dojdzie do uszkodzenia najważniejszych podzespołów m.in. membrany stosowanej w pompie. Warto też pamiętać, że usunięcie zaschniętej farby jest kłopotliwe i długotrwałe.