Kiedyś budowa wiązała się przede wszystkim z pracą rąk. Dzisiaj zadanie jest znacznie ułatwione, ponieważ mamy do dyspozycji liczne urządzenia, które sprawdzają się na placu budowy. Jednym z nich jest agregat tynkarski. Przeznaczony jest on do natryskowego nakładania tynków na ściany. Sprawdza się przy tynkach gipsowych, cementowych i cementowo wapiennych, a także przy zaprawach klejących i płynnych jastrychach. Wykorzystanie agregatu znacznie skraca czas pracy, szczególnie na dużych powierzchniach, co jest największą zaletą w porównaniu z technikami tradycyjnymi. Aby urządzenie działało właściwie, należy zadbać o jego regularne czyszczenie i konserwację.
O ile konserwację najlepiej powierzyć profesjonalnemu serwisowi agregatów, o tyle czyszczenie po każdym użyciu bez problemu można przeprowadzić samodzielnie. Jest to konieczna czynność po skończonej pracy, dlatego też nie należy o niej zapominać, bo może to skutkować poważnymi awariami.
Pierwszym krokiem jest oczyszczenie mieszarki i układu tłocznego. Po wyjęciu mieszaka z komory mieszania, należy umieścić w niej specjalny czyszczak, który dołączony jest do każdego urządzenia. Następnie, po odłączeniu węża tłocznego od pompy ślimakowej umieszcza się w nim piłeczkę czyszczącą. Po ponownym podłączeniu węża i włączeniu urządzenia, piłeczka zostanie wprawiona w ruch i wyczyści wnętrze komory mieszania. Jej wypadnięcie z węża będzie oznaczało zakończenie tego etapu czyszczenia. Na koniec należy pamiętać również o usunięciu wody z układu wodnego, co jest możliwe dzięki specjalnemu zaworowi spustowemu. Opisane wyżej czynności są niezbędne do prawidłowego działanie urządzenia. Oprócz nich mniej więcej raz na dwa tygodnie należy wyczyścić również sitko wstępnej filtracji wody oraz filtr kątowy lub filtr przy regulatorze ciśnienia wody. Co więcej po około 100 godzinach pracy warto także przedmuchać wkład filtra sprężarki. Regularną czynnością powinno być także sprawdzanie stanu oleju.
Wszystkie z tych czynności zagwarantują bezawaryjną pracę urządzenia przez wiele lat.