Stosowanie odpowiednich urządzeń może w znaczącym stopniu przełożyć się na szybkość wykonywania określonych zadań, a także na jakość realizacji poszczególnych czynności. W przypadku wielu prac automatyzacja części procesów staje się również gwarancją uzyskania potrzebnej efektywności. Z taką sytuacją mamy do czynienia choćby przy użyciu agregatów tynkarskich lub malarskich czy stosowaniu odkurzaczy przemysłowych. Zdarza się jednak, że wydajność sprzętu ulega pogorszeniu. Przekonajmy się, jak należy wówczas postąpić.
Wiele sprzętów stosowanych przy pracach budowlanych i warsztatowych to urządzenia, w których wykorzystywany jest silny strumień powietrza lub cieczy. Zwykle pozwala on na łatwe przenoszenie różnych substancji. W przypadku malowania lub tynkowania będzie to farba czy półpłynna zaprawa, natomiast przy odkurzaniu albo odsysaniu powstających pyłów zanieczyszczenia stałe. Ich transport jest możliwy dzięki wytwarzanemu ciśnieniu. Może się jednak zdarzyć, że przepływ potrzebnego czynnika zostanie zakłócony, co doprowadzi do sytuacji, w których użycie sprzętu okaże się niemożliwe. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka.
Powodem zmniejszenia poziomu generowanego ciśnienia może być utrata drożności wykorzystywanych elementów – zatkanie rur czy stosowanych przewodów. W grę może wchodzić także błąd obsługi wynikający ze złego korzystania ze sprzętu. Zdarza się też, że przyczyną jest usterka mechanizmu generującego przepływ. W przypadku agregatów będą to sprężarki lub pompy, a w odkurzaczach przemysłowych silnik elektryczny albo wentylator. Częstą przyczyną problemów może być zaniedbanie koniecznej wymiany lub czyszczenia filtrów. Zarówno w agregatach, jak i odkurzaczach przemysłowych szybko doprowadzi to do zablokowania możliwości pracy. By zapobiec takim sytuacjom, należy przede wszystkim pamiętać o właściwym serwisowaniu sprzętu i wymianie zużywających się części, podzespołów i materiałów eksploatacyjnych.