Co oznacza, gdy wiertarka przestaje pracować pod określonym kątem?

Usterki elektronarzędzi są kłopotliwe, zwłaszcza jeżeli okazują się one niezbędne do wykonania pilnego zlecenia. Choć część awarii można usunąć we własnym zakresie, to niekiedy nieodzowna okaże się wizyta w renomowanym serwisie elektronarzędzi. W Szczecinie usługi tego rodzaju oferuje firma Pagat, specjalizująca się również w sprzedaży sprzętu i organizacji szkoleń. Doskonałym przykładem nietypowej sytuacji, kiedy najlepszym wyjściem będzie oddanie urządzenia do naprawy, jest przerwa w pracy następująca pod określonym kątem ustawienia wiertarki i brak takich problemów w innych położeniach. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Dlaczego wiertarka nie chce pracować pod określonym kątem?

Podstawowym elementem wiertarki jest przekładania, współpracująca z silnikiem elektrycznym. W przypadku uszkodzeń mechanicznych „podejrzanym” jest zwykle system przenoszenia napędu. Jeżeli sprzęt wyłącza się w określonych pozycjach, przyczyną jest z reguły przerwa w dostawie prądu, która jest spowodowana dostaniem się do wnętrza urządzenia znacznej ilości drobnych zanieczyszczeń np. pyłu pochodzącego z otworów nawiercanych w materiałach takich jak beton czy cegła. Osadza się on następnie na komponentach przewodzących prąd i uniemożliwia jego przepływ, ponieważ substancje, które go tworzą, są na ogół doskonałymi izolatorami. Elementem, w którym należy wówczas szukać podstawowej przyczyny niesprawności, są szczotki, w jakie wyposażony jest silnik elektryczny.

Dlaczego wadliwe funkcjonowanie szczotek może być problemem?

W klasycznych elektronarzędziach, w których zastosowano silnik elektryczny, niezbędne okaże się ciągłe przenoszenie napięcia między jego elementami statecznymi a ruchomymi. W tym celu stosuje się tzw. szczotki dociskane sprężynami, które są narażone na przyspieszone ścieranie. W sytuacji, gdy nie dolegają one właściwie czy to z racji wytarcia, czy też pyłu gromadzącego się między powierzchniami nie ma jednak możliwości przekazywania prądu, silnik nie może więc normalnie pracować.