Akcesoria do agregatów malarskich. Przegląd rozwiązań

Agregaty malarskie są to coraz częściej wykorzystywana alternatywa dla standardowych pędzli i wałków. Umożliwiają bardzo szybką i precyzyjną realizację prac malarskich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Są chętnie wykorzystywane nie tylko przez firmy remontowe, ale i indywidualnych użytkowników, gdyż ich obsługa jest stosunkowo łatwa. Agregaty umożliwiają malowanie, a także nanoszenie szpachli, gładzi i tynków. Za sprawą odpowiednio dobranych końcówek można bez większego problemu dotrzeć do trudno dostępnych miejsc oraz malować sufity bez konieczności stosowania drabin.

Sprawna i dokładna realizacja prac zależy jednak nie tylko od doboru odpowiedniego agregatu malarskiego, ale i kilku dodatkowych akcesoriów. Najważniejsze z nich opiszemy w tym artykule.

Przydatne akcesoria do agregatów malarskich

  • Pistolet malarski to jeden z kluczowych elementów każdego agregatu, jednak można go dokupić jako oddzielną część, więc traktowany bywa jako jeden z akcesoriów. Ma bezpośredni wpływ na komfort i specyfikę pracy. Umożliwia nanoszenie powłok na wszelkiego rodzaju powierzchnie. W ofercie firmy Pagat znaleźć można pistolety malarskie i szpachlarskie renomowanych producentów, takich jak Graco, Mastic czy Wagner.
  • Istotne znaczenie odgrywają również węże ciśnieniowe. Wąż powinien być odpowiednio dobrany do specyfiki posiadanego agregatu. Przykładowo, w przypadku agregatów elektrycznych przeznaczonych do bardzo lepkich i gęstych materiałów, zastosowanie znajdują węże o dużej średnicy. Zawsze należy zwracać na to, aby były one również jak najbardziej wytrzymałe i lekkie.
  • Kolejnym istotnym akcesorium są nyple przeznaczone do łączenia węży.
  • Przedłużki (czyli lance), jak sama nazwa wskazuje, służą do przedłużenia duszy. Dzięki tym elementom praca może być znacznie bardziej komfortowa, szybsza i wydajniejsza. Co więcej, za sprawą przedłużek możliwe jest malowanie nawet trudno dostępnych miejsc, a także sufitów bez konieczności stosowania drabin.
  • Pracując z zastosowaniem agregatu, warto wyposażyć się też w olej do smarowania układów hydraulicznych. Oleje wpływają na zwiększenie żywotności urządzenia, a co za tym idzie zminimalizowanie kosztów eksploatacyjnych.