Infolinia - skontaktuj się z nami :
tel. komórkowy: 792 998 333,
tel. stacjonarny: 91 434 00 81.
e-mail: biuro@pagat.com.pl

Zasady malowania elewacji zewnętrznych

uśmiechnięta kobieta malująca ściane

10
Gru

Malowanie elewacji zewnętrznej to złożony proces, który wymaga wielkiej rozwagi i umiejętności. Przed rozpoczęciem prac malarskich, warto usunąć z powierzchni obiektu budowlanego wszelki brud, tłuste plamy, wykwity solne i odpadające warstwy starych farb malarskich. Szczególnie problematyczne plamy zlikwidujemy przy pomocy szczotki mosiężnej, specjalnych środków czyszczących i odtłuszczających. Całą powierzchnię elewacji warto też polać wodą pod wysokim ciśnieniem, a w przypadku powierzchni mocno skredowanych, poddać je piaskowaniu pneumatycznemu. Efektem prac ma być powierzchnia czysta, twarda i sucha.

Gruntowanie elewacji

Niemalowane wcześniej podłoża powinny być odpowiednio zagruntowane. Rolą gruntu jest wyrównanie chłonności malowanej powierzchni, wzmocnienie struktury, ujednolicenie kolorystyczne, poprawienie przyczepności farby i odizolowanie powłok malarskich od czynników przenikających z podłoża. Czynność gruntowania można pominąć tylko w jednej sytuacji – gdy stare powłoki farby są dobrze zachowane. W innym przypadku nie warto oszczędzać, gdyż w dalszej perspektywie zyski mogą okazać się niewspółmierne do poniesionych strat.

Proces malowania

W trakcie malowania elewacji przeważnie nakłada się dwie warstwy farby. Zasady użytkowania danej farby mogą się od siebie różnić – wytyczne znajdziemy na opakowaniach i ulotkach producenckich. Niezwykle istotna jest temperatura przy której przeprowadzane są prace. Przyjęło się sądzić, że nie powinna być niższa niż 20°C, przy poziomie wilgotności ok. 55%.

Koniec wieńczy dzieło

Po malowaniu możemy podziwiać efekt końcowy. Pomocą w doborze odpowiedniego typu i koloru farby służą programy graficzne i wzorce kolorystyczne, a także fachowe doradztwo ze strony specjalistów. Przed podjęciem decyzji o inwestycji możemy też dokonać testu na wybranym fragmencie elewacji, widząc ,,na żywo” potencjalne rezultaty prac. Tym samym unikniemy zbędnego rozczarowania.