Infolinia - skontaktuj się z nami :
tel. komórkowy: 792 998 333,
tel. stacjonarny: 91 434 00 81.
e-mail: biuro@pagat.com.pl

Tynki strukturalne. Podstawowe informacje

drabina i stół w pokoju przygotowanym do remontu

2
Gru

Położenie tynku strukturalnego to coraz popularniejsze rozwiązanie, stosowane w zdobnictwie budowlanym – zarówno przez tradycjonalistów, jak i osoby poszukujące nowości. Mocno zarysowane faktury i przenikliwe barwy stwarzają wrażenie dekoracyjnej wyrazistości w praktycznie każdym domowym wnętrzu. Być może to właśnie ta swoista stylistyczna uniwersalność, przysporzyła tynkom strukturalnym wiernego grona sympatyków.

Alternatywa dla tapet i ornamentów

Tynk dekoracyjny to świetna alternatywa dla szeroko rozpowszechnionych tapet i ornamentów ściennych. Wyjątkowa faktura tynku nie tylko tworzy ciekawy efekt zdobniczy, ale też sprytnie maskuje wszelkie nierówności i uszkodzenia powierzchni. To ogromna zaleta – zwłaszcza w budownictwie starszego typu. Tynki bez problemu przylegają do ścian pomalowanych farbą olejną. Powierzchnię wystarczy odpowiednio zmatowić i przemyć (pod warunkiem, że farba nie łuszczy się i nie odchodzi). Dobrym fachowcom taka czynność zajmuje mało czasu i nie przysparza żadnego problemu.

Liczy się umiar

Tynk strukturalny najlepiej prezentuje się na rozległych przestrzeniach. To tam jego faktura najbardziej rzuca się w oczy. Aby osiągnąć zadowalający efekt dekoracyjny, warto postawić na zdrowy stylistyczny kompromis, polegający na pokryciu tynkiem tylko jednej ściany. Klimat pomieszczenia pokrytego tynkiem zewsząd, może okazać się zbyt przytłaczający i trudny do zniesienia. Tyn samym osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego.

Dobór narzędzi

Przy dekoracyjnych pracach tynkarskich należy korzystać z odpowiednich narzędzi i przyborów. Najlepiej jeśli są to profesjonalne akcesoria – wałki, pace czy gąbki. Jeśli zależy nam na samodzielnym tynkowaniu, możemy skorzystać z narzędzi domowych. Świetnym, choć nieco niekonwencjonalnym rozwiązaniem, okaże się zastosowanie zwykłej ryżowej szczotki, czy też końcówki… ogrodowych grabek. Mimo wszystko korzystniej zaufać fachowcom. Wówczas unikniemy ryzyka estetycznej wpadki, do jakiej możemy doprowadzić samowolnymi działaniami.