Infolinia - skontaktuj się z nami :
tel. komórkowy: 792 998 333,
tel. stacjonarny: 91 434 00 81.
e-mail: biuro@pagat.com.pl

Malowanie dachu

płytki dachowe

19
Gru

W ostatnim wpisie zaprezentowaliśmy Państwu podstawowe zasady malowania elewacji zewnętrznych. Tym razem skupimy się na nie mniej ważnym elemencie obiektu budowlanego, czyli dachu. Malowanie powierzchni dachowej to usługa ogólnobudowlana bardzo złożona, wymagająca należytej ostrożności i profesjonalnego sprzętu.

Brudowi mówimy ,,nie”

Poziom wykonawstwa prac jest w dużym stopniu uzależniony od rodzaju zanieczyszczeń oraz typu pokrycia dachowego. Na pierwszym etapie malowania konieczne jest nałożeniem odpowiedniego środka chemicznego, który zniweluje działanie grzybów i bakterii. Następnie dach podlega przemyciu pod ciśnieniem i spłukiwaniu. Dachówki ,,niedomyte”, na których brud osadził się na dobre, najlepiej wymienić na nowe. Konieczna jest również naprawa ubytków i likwidacja korozji. Tak przygotowane połacie dachu można zaimpregnować, zapobiegając dalszemu rozwojowi grzybów, mchów i porostów. Następnie przychodzi pora na gruntowanie, a wreszcie na proces malowania.

Przechodzimy do rzeczy

Dachówki najlepiej malować przy pomocy specjalistycznego agregatu malarskiego. Umożliwia on aplikację farby pod odpowiednim ciśnieniem, ułatwiającym wchłanialność środka oraz poprawiającym trwałość i ochronę malowanej powierzchni. Malowaniu dachu często towarzyszy malowanie innych elementów, m.in. rynien, podbitki i szczytów. Dzięki temu uzyskujemy efekt stylistycznej jednorodności. Tak wykonany dach nie tylko cechuje się praktycznością i wytrzymałością, ale też godnie się prezentuje.

Kiedy zdecydować się na malowanie dachu?

Proces malowania powinien odbywać się w dobrych warunkach atmosferycznych. O dogodną pogodę najłatwiej w sezonie wiosenno-letnim. Jak zdążyliśmy zauważyć, malowaniu przeważnie towarzyszy proces mycia i ogólnej renowacji dachu. Renowacja podtrzymuje stan dachu na okres od kilku do nawet 20 lat. Po tym czasie należy ją powtórzyć. Alternatywą jest całkowita wymiana dachówek.