Infolinia - skontaktuj się z nami :
tel. komórkowy: 792 998 333,
tel. stacjonarny: 91 434 00 81.
e-mail: biuro@pagat.com.pl

Chemia budowlana. Rodzaje farb

Paint Color

28
Paź

Podczas renowacji mieszkania należy zwrócić  baczną uwagę na wybór odpowiedniej farby. To od niej zależy czy ściany będą posiadały żywotny i długotrwały kolor. Wśród różnych rodzajów pigmentów najczęściej używane są emulsje. Gęste, przyczepne, trwałe, odporne na ścieranie i wilgoć. Uniwersalne, niealergiczne, bezpieczne, grzybobójcze i o wysokich właściwościach estetycznych. Emulsji można używać do malowania betonu, drewna, tynku, cegieł, płyt gipsowych, a nawet niektórych rodzajów metali.  Emulsja przeznaczona jest do określonego rodzaju powierzchni. Posiada odpowiednie właściwości adekwatne do wymagań danego pomieszczenia. Wśród rodzajów emulsji wyróżnia się: akrylowe, winylowe oraz lateksowe.

Rodzaje farb do mieszkania

Farby akrylowe to połączenie żywicy poliakrylowej z zawieszonymi cząstkami pigmentu, najczęściej wykorzystywane w poligrafii, budownictwie i malarstwie. Wodorozcieńczalne, posiadają  właściwości dekoracyjne. Po nałożeniu na ścianę tworzą powłoki odporne na złe warunki atmosferyczne i promienie ultrafioletowe. Niedrogie, łatwo dostępne i proste w użyciu. Wykorzystywane głównie do drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Farby akrylowe są powszechnie używane, jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Emulsja szybko blaknie i ulega wycieraniu. Niska cena nie idzie w parze z jakością i wydajnością.

Farby winylowe to pośrednik między akwarelami i farbą lateksową. Spoiwem cieczy są kopolimery i inne związki winylowe. Pozostawiają obszerne powłoki już po pierwszym nałożeniu farby. Są twarde, odporne na działanie chemikaliów, olejów mineralnych i rozpuszczalników. Stosowane są w sytuacjach wymagających odporności na korozję. Jednak farby winylowe szybko schną, zwłaszcza podczas ciepłych dni, co prowadzi do powstawania suchego natrysku i wad powłoki. Są także mało odporne na estry i ketony. Z tego względu są rzadko dostępne w czystej postaci. Najczęściej używanym rodzajem emulsji jest farba 28lateksowa, posiadająca wysoką zawartość żywicy. Odporna na wilgoć, szorowanie, zmywanie wodą. Po zastosowaniu tworzy gumową warstwę przepuszczającą powietrze. Najdłużej utrzymują kolor, który nie zmywa się podczas czyszczenia ściany. Rodzaj chemii budowlanej najczęściej używany przez ludzi dbających o jakość. Droga, lecz dająca niepowtarzalny efekt.